Sprawdź listę najczęściej pojawiających się pytań w temacie domen.
Domena to unikalny adres internetowy, dzięki któremu można w pełni zaistnieć w Internecie. Stając się posiadaczem domeny możesz posługiwać się wybranym przez Ciebie adresem strony www, oraz adresami e-mail.
Domeny dzielimy na trzy główne rodzaje- krajowe, europejskie i globalne.
– polskie domeny mogą mieć rozszerzenie : krajowe- .pl, funkcjonalne- com.pl, org.pl, oraz regionalne- bieszczady.pl
– europejskie domeny mają rozszerzenie .eu
– globalne domeny charakteryzują się rozszerzeniami .com, .net, .org, .info i .biz .
Wybierając nazwę domeny często zdarza się, że jest już zajęta przez innego Abonenta. Opcja na domenę to usługa, która pozwala na pewną rezerwację wymarzonej nazwy polskiej domeny, w przypadku gdy obecny Abonent nie przedłuży ( odnowi ) swojej domeny na kolejny okres. Składając zamówienie na taką usługę masz pewność, że nazwa domeny jest nieustannie monitorowana przez okres 36 miesięcy. W przypadku zwolnienia się tej nazwy masz również pewność, że zostanie ona dla Ciebie specjalnie zarezerwowana, jednakże na czas ściśle określony.
Mylnie uważa się, że rejestracja domeny polega na jej wykupieniu. Nie jest to niestety jednoznaczne. Rejestrując domenę u operatora pobierana jest opłata, która pozwala na wykorzystywanie w pełni swojej domeny w czasie określonym. Po upływie tego czasu konieczne jest odpłatne odnowienie domeny. W przypadku gdy opłata za dalsze korzystanie z domeny nie zostanie uiszczona, domena nie zostanie odnowiona co skutkuje jej finalnym skasowaniem.
Transfer domeny jest operacją zmiany rejestratora, czyli firmy zapewniającej obsługę techniczną oraz finansową domeny. Podczas transferu domeny wymagany jest udział Abonenta domeny i/lub kontaktu administracyjnego W zależności od typu domeny zatwierdzenie transferu przebiega z wykorzystaniem adresu e-mail Abonenta lub kontaktu administracyjnego, zatem przed rozpoczęciem operacji transferu należy sprawdzić u obecnego rejestratora poprawność tych adresów e-mail.
Subdomena to integralna część posiadanej przez Ciebie domeny. Posiadając przykładowo domenę www.twojafirma.pl, możesz utworzyć w niej subdomenę w postaci www.warszawa.twojafirma.pl. Możliwe jest również utworzenie kilku subdomen. Każdej z nich możesz przypisać niezależną zawartość (stronę WWW, konta e-mail itp.).