Najpopularniejsze rozszerzenia domen
Wrzesień 6, 2016
Pokaż wszystkie

Co to jest domena internetowa?

Planując założenie strony internetowej, musimy wykonać kilka kroków, by zaistnieć w sieci www. By to uczynić, należy zapewnić sobie dopasowany i wydajny hosting oraz adres, pod jakim będziemy dostępni, czyli domenę internetową. W tym materiale postaramy się przekazać Ci podstawowe informacje o tym, co to jest domena internetowa, jak ją kupować, przedłużać, czy też odkupować od innego podmiotu.

Domena internetowa jest adresem przypisanym do każdej strony, składającym się z nazwy i rozszerzenia. Jest ona unikalną, niepowtarzalną nazwą, pod którą będzie rozpoznawana oraz wyszukiwana nasza strona. W związku z tym, przed dokonaniem zakupu, powinniśmy starannie przemyśleć nazwę domeny, gdyż powinna ona zawierać skondensowaną informacją o nas lub naszej firmie, o zawartości naszego serwisu, oferowanych produktach lub usługach, czy informacjach.

Jak wybierać nazwę domeny internetowej?

Zastanawiając się nad wyborem nazwy dla domeny, należy wziąć pod uwagę, by była ona krótka i  łatwa do zapamiętania, gdyż jest to ważna podstawa skutecznego serwisu www. Nazwa domeny powinna zawierać opis tego, co się pod nią kryje, a w przypadku firm ich nazwę. Jest to istotny czynnik z punktu marketingowego, pozwalający budować Twój wizerunek. Jeżeli nazwa firmy będzie tożsama z domeną, będzie to znakomite ułatwienie w znalezieniu Cię przez użytkownika lub kontrahenta w wyszukiwarkach. Domena internetowa będzie wizytówką przez wiele lat, będąc przez ten czas wykorzystywana w materiałach reklamowych. Dlatego też, aby była kojarzona wyłącznie z Twoją stroną, warto kupić kilka domen z różnymi końcówkami np. naszastrona.pl, naszastrona.com, naszastrona.com.pl. Jest to dość kosztowny zabieg, ale pozwoli uniknąć tego, że konkurencja będzie chciała podbierać Ci klientów.

Do niedawna, dużą popularnością cieszyły się nazwy domen stanowiące połączenie słów kluczowych np. komis-meblowy-olsztyn.pl. Obecnie takie nazewnictwo wykorzystywane jest raczej przez firmy zajmujące się pozycjonowaniem stron internetowych i stosowane tak zwanego zaplecza dla głównej domeny.

Rodzaje domen internetowych

Domena internetowa składa się z nazwy głównej oraz rozszerzenia i może zawierać litery, cyfry oraz znak „-„. Nazwę główną można wybrać dowolnie (o ile jest dostępna), natomiast rozszerzenia są ustalone i można je wybrać spośród jednej z wielu udostępnianych opcji. Domeny tworzą hierarchię, dzięki czemu adresy internetowe są uporządkowane i łatwiejsze do zapamiętania.

Każda strona www może mieć adres wykorzystujący:

  • domeny narodowe – każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie np. Polska .pl, Rosja .ru, Francja .fr, Niemcy.de,
  • domeny krajowe (funkcjonalne) np. .com.pl, .info.pl, .net.pl,
  • domeny regionalne: .olsztyn.pl, krakow.pl, .gdansk.pl itp.,
  • domeny najwyższego poziomu (globalne): .com, .net, .org.

Dodatkowo wyróżnić można domeny:

  • przeznaczone dla instytucji edukacyjnych .edu,
  • instytucji rządowych .gov,
  • makroregionów takie jak np. .asia czy .eu,
  • dla urządzeń mobilnych jak .mobi, .tel.

W 2014 roku pojawiło się około 700 nowych rozszerzeń pozwalających na maksymalne dopasowanie nazwy do profilu działalności, to jest np. .website, .blog, .party, .restaurant i inne.

Czym się kierować wybierając domenę?

Wybierając domenę internetową można zdecydować się na jedno z wielu wyżej podanych rozszerzeń, jednakże należy to uzależnić od obszaru  na którym będziemy działali. Jeżeli prowadzimy małą lokalną firmę, możemy użyć np. naszastrona.olsztyn.pl, jeżeli chcemy być łatwo wyszukiwani w światowych zasobach Internetu, powinniśmy zdecydować się na domenę globalną np. naszastrona.com. Jest ogólnie przyjęte, że rozszerzenia .com stosują firmy, .info natomiast strony informacyjne, .edu witryny edukacyjne, jednakże ma to charakter czysto umowny i od nas wyłącznie zależy, na które z rozszerzeń się zdecydujemy.

Czym są domeny narodowe?

Są one przyporządkowaniem stron www do kraju, z którego pochodzą i każde państwo ma przydzielony skrót składający się z dwóch liter np. Polska .pl, Rosja .ru. W przypadku Polski statystyki NASK mówią, że 67% wszystkich adresów to nazwy z rozszerzeniem .pl.

Czy warto decydować się na adres regionalny?

To rozszerzenie zmniejsza zasięg Twojej witryny do najbliższej okolicy, zatem jest dobre pod warunkiem, że działasz wyłącznie lokalnie. Jeżeli prowadzisz usługi kamieniarskie w Olsztynie i wybierzesz adres kamieniarz.olsztyn.pl wówczas zostaniesz łatwo odnaleziony przez użytkownika, który wpisze w wyszukiwarce „kamieniarz Olsztyn”. Niektóre z firm działających na terenie całego kraju i mających oddziały w różnych miastach wykupuje adresy np. mojafirma.olsztyn.pl, mojafirma.elblag.pl i tak dalej. Jednakże jest to podejście dosyć kosztowne i lepiej jest w tym przypadku posłużyć się subdomenami (o subdomenach przeczytasz poniżej), co wyglądałoby np. tak olsztyn.mojafirma.pl, elblag.mojafirma.pl.

co to jest domena internetowa

Kiedy domena wygaśnie?

Każda zarejestrowana domena internetowa wiąże się z koniecznością wnoszenia opłat za kolejne lata jej użytkowania. Niektórzy operatorzy oferują możliwość zarejestrowania domeny na pierwszy rok za 0 zł, natomiast za kolejne lata już poniesiemy opłatę. Z reguły domenę rejestruje się na rok czasu, ale można też od razu przedłużyć ją na dłuższy czas, który obecnie maksymalnie wynosi 10 lat. Po upłynięciu okresu na jaki domena została zarejestrowana, aby móc z niej nadal korzystać należy dokonać stosownej opłaty za jej przedłużenie. Jeżeli tego nie dokonamy, to po określonym czasie wróci ona do puli nazw wolnych i wówczas ktoś inny będzie mógł odkupić nasz adres.

Jak odkupić zajętą domenę?

Jeżeli u rejestratora domen sprawdzamy dostępne nazwy i okaże się, że ta którą jesteśmy zainteresowani jest zajęta, możemy założyć na nią tak zwaną opcję. Powoduje to, że zostaniemy powiadomieni jak tylko domena ta się zwolni np. wskutek tego, że ktoś nie uiści na czas opłaty za przedłużenie. Lepiej jest jednak wybrać inną nazwę, gdyż takie oczekiwane może trwać w nieskończoność. Można też sprawdzić, czy zajęta nazwa nie jest wystawiona na giełdzie domen. Jednakże przed dokonaniem zakupu z giełdy warto sprawdzić, czy przypadkiem domena taka nie została wystawiona na sprzedaż z powodu nałożenia filtra przez Google.

Co to jest subdomena?

Subdomena to adres tworzony w ramach głównej domeny, pozwalający na rozbudowę strony np. o dodatkowe kategorie np. blog.twojastrona.pl, pomoc.twojastrona.pl. czy sklep sklep.twojastrona.pl, gdzie końcówką dla subdomeny jest cała nazwa Twojej domeny głównej. Po wykupieniu domeny głównej można tworzyć subdomeny za darmo i w nieograniczonej ilości wprost z panelu hostingowego.

Ile kosztuje domena internetowa?

Cena domeny zależy od wybranej końcówki i oferty firmy rejestrującej, przez którą zamierzamy ją nabyć. W wielu przypadkach można otrzymać domenę na pierwszy rok za darmo, ale w tym przypadku warto jest sprawdzić, czy koszt przedłużenia nie będzie wyższy. Końcówki krajowe, jak pl, kosztują około 12 zł rocznie, regionalne takie jak eu około 25 zł rocznie, natomiast domeny globalne, jak com, czy net około 46 zł.

Gdzie i jak kupić domenę?

Domenę należy kupić u godnego zaufania rejestratora takiego jak na przykład seohost.pl, który co prawda nie oferuje pierwszego roku jej użytkowania za darmo, ale za to oferuje najniższe na rynku opłaty za przedłużenie. Na seohost.pl wygodnie sprawdzisz, czy interesujące Cię adresy nie są zajęte oraz dokonasz zakupu.
Zakup domeny na seohost.pl jest wygodny, ponieważ nabywając ją, można jednocześnie dokonać zakupu szybkiego serwera, ponieważ obydwa te elementy są niezbędne do funkcjonowania strony internetowej.

Zostanie tylko połączyć domenę z hostingiem

Sama domena bez serwera niestety nie będzie pokazywać żadnej zawartości przy jej odwiedzeniu, dlatego konieczne jest wykupienie serwera hostingowego, ewentualnie VPS lub serwera dedykowanego w technologii HDD, lub SSD. Aby domena działała, musi zostać oddelegowana na serwery DNS naszego serwera, po czym musi zostać zaparkowana na Twoim serwerze, na którym to będą znajdowały się pliki strony.
Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu materiałowi wiesz już, co to jest domena internetowa oraz znasz podstawowe pojęcia z nią związane.

 

Komentarze są wyłączone.