Sprawdzenie kto jest właścicielem domeny w bazie WHOIS jest stosunkowo łatwe i bezproblemowo wykonają to nawet początkujący użytkownicy internetu. W momencie, kiedy rejestrujemy nową domenę lub dokonujemy zmian w jej ustawieniach dane o tym zapisywane są w tak zwanej bazie WHOIS. Przechowuje ona wiele informacji, a między innymi nasze dane jako rejestranta oraz dane rejestratora, czyli firmy od której nabyliśmy domenę. Baza WHOIS stanowi część Systemu Nazw Domen DNS i większość danych w niej przechowywanych jest publiczna i udostępniana za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych.
Przyczyn, dla których możemy chcieć sprawdzić kto jest abonentem domeny może być wiele. Może to być sytuacja, gdy ktoś natarczywie wysyła nam niezamówione treści reklamowe z adresu e-mail należącego do domeny firmowej. Może się też zdarzyć, że chcąc kupić domenę, okazuje się, że jest ona zajęta, aczkolwiek nie ma niej żadnego serwisu i wówczas chcąc skontaktować się z jej właścicielem celem porozmawiania o ewentualnym odkupieniu, musimy sprawdzić jego dane. Często też odwiedzając jakąś stronę, szczególnie sklepy internetowe coś wydaje się nam nie w porządku np. brak protokołu SSL, czy danych kontaktowych, co powoduje, że trudno jest nam ocenić jej wiarygodność. Możemy jednak dowiedzieć się, kto stoi za taką stroną, korzystając z ogólnodostępnych narzędzi. Dlatego też tak ważna jest wiedza, jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny w bazie WHOIS.
W celu rozpoznania kto jest właścicielem domeny należy skorzystać z narzędzia zwanego WHOIS, które jest protokołem TCP wykorzystywanym do zapytań do bazy DNS, gdzie w odpowiedzi na zapytanie otrzymamy informacje o rejestratorze jak i właścicielu domeny.
Uzyskamy w ten sposób następujące informacje:
Sprawdzenie abonenta domeny nie będzie problemem nawet dla mało doświadczonego użytkownika. Na jednej z niżej wymienionych stron wystarczy jedynie wpisać nazwę domeny w odpowiednie pole formularza, przepisać kod zabezpieczający, kliknąć enter i otrzymamy odpowiedź.
Domeny globalne i inne sprawdzisz pod adresem https://who.is, który jest najpopularniejszym serwisem udostępniającym narzędzie WHOIS i z którego korzysta najwięcej użytkowników.
Ponadto dostęp do bazy WHOIS oferują:
Dodatkowo dostępne są wtyczki do przeglądarek takich jak Mozilla Firefox, czy Chrome umożliwiające w czasie pobytu na interesującej nas domenie za pomocą jednego przycisku połączenie się z bazą WHOIS.
W Polsce z powodów przepisów prawa odnośnie ochrony danych osobowych nie zawsze jest możliwość sprawdzenia danych abonenta domeny. Osoba fizyczna ma możliwość zastrzeżenia swoich danych, wskutek czego protokół WHOIS nie pokaże ich nam. Nie ma natomiast problemu ze sprawdzeniem domen zarejestrowanych na firmę i dane kontaktowe właściciela można z powodzeniem sprawdzić.
W przypadku domen zagranicznych typu .com bez problemu uzyskamy dane właściciela, bez względu czy będzie to osoba prywatna, czy firma.
Wielu z rejestratorów udostępnia odpłatnie funkcję ochrony prywatności, czyli blokady danych abonenta, które są zastępowane danymi rejestratora. Daje to Tobie możliwość ochrony przed hakerami, czy osobami pozyskującymi dane z zachowaniem pełnej kontroli nad domeną. Złodzieje kradnący domeny celem dokonywania za ich pomocą wyłudzeń, czy rozsyłania spamu dzięki temu nie będą mieli u Ciebie czego szukać. Zyskasz pełna anonimowość, ochronę danych potrzebnych hakerom do przejęcia kontroli nad Twoimi domenami.
Dane te pochodzą z bazy NASK, która jest tworzona podczas rejestracji domen i stale uaktualniana.
Nazwa podmiotu obsługującego domenę (partnera NASK) jest dostępna w bazie WHOIS w polu „rejestrator”. W tym przypadku, jeśli w bazie WHOIS nie ma Twoich danych, należy to zgłosić bezpośrednio do jego Partnera (Twój rejestrator). Jeżeli nie jesteś firmą, mogło się zdarzyć, że Twoje dane zostały automatycznie ukryte podczas rejestracji.
Dane przypisane do każdej domeny można zmienić za pośrednictwem Twojego rejestratora domen. Można tego dokonać bezpośrednio w panelu klienta danego rejestratora lub za pośrednictwem formularza cesji. Dzięki czemu można przepisać dane abonenta, na którego zarejestrowana jest domena.
Zapytania są limitowane dla jednego adresu IP w przeciągu określonego czasu, z powodu ochrony bazy WHOIS przed stałym jej odpytywaniem w celu pozyskania danych adresowych, które mogą być wykorzystane do nadużyć. Dodatkowo administrator NASK może ręcznie zablokować każdy adres IP, w przypadku podejrzenia o takie zachowanie. Limit zapytań dla jednego adresu IP wynosi średnio 100 zapytać na dobę.
Mamy nadzieję, że za pomocą tego krótkiego poradnika zdobyliście oczekiwane informacje o tym, jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny w bazie WHOIS. Ponadto odrobina wiedzy z zakresu jej funkcjonowania na pewno będzie pomocna przy obsłudze zakupionej domeny.